Julius Kronberg, Kraka
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
JULIUS KRONBERG
1850-1921
Kraka
Signerad och daterad Julius Kronberg 1916. Olja på duk, 147 x 74 cm.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, 100 år, katalog 420, Höstauktionen, 1982, katalognr 121
.
Julius Kronberg betraktas som ett konstens underbarn och började vid Konstakademien redan som 14-åring. 1874 reste Kronberg till München där han inspirerades bland annat av Hans Makarts färgrika målningar. I denna bayerska stad fick han sitt genombrott med målningen Jaktnymf och fauner, vilken ställdes ut 1875. Den tyska publiken och det tyska konstetablissemanget hänfördes av detta mästerliga verk. När målningen påföljande år ställdes ut på Nationalmuseum i Stockholm betraktades den som en sensation och den begeistrade August Strindberg skrev i Dagens Nyheter: "Fall ned och tillbed måleriets triumfator".
.
När Kronberg 1877 flyttade till Rom innebar detta en förändring i hans måleri - koloriten blev ljusare, lättare och han sökte ämnen ur bibeln, den antika mytologin och hos William Shakespeare. Den samtida konstnären Sir Lawrence Alma-Tademas verk är nära besläktade med Kronbergs måleri från åren i Rom. Vid återkomsten till Sverige ägnade sig Kronberg främst åt mer monumentala utsmyckningar, bland annat på Stockholms slott, Dramaten och Hallwylska palatset. Kronbergs ateljé "Lilla Skuggan" på norra Djurgården flyttades efter hans död och finns idag till beskådan på Skansen i Stockholm.
.
Under åren 1915-16 utförde han flera versioner av Kraka i olika utomhusmiljöer. En mindre skiss (23x11 cm) av målningen finns på Nordiska museet (Nord.M.139.194).
2131
2015-12-02