Kabinettskåp, barock, Holland

Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland
Kabinettskåp, barock, Holland

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

KABINETTSKÅP, barock, Holland, arkitektonisk form, fanerat med sköldpadd, ebenholtz och svärtat trä, blindträ i furu, graverade nyckelskyltar i mässing, lådfronter med hopplister och fält, mitten med balustrad och pelare samt nisch med liggande hjort i ben, senare benställning medföljer, höjd 44, 76 x 26 cm, slitage, lagningar, mindre kompletteringar och dekorbortfall, flertalet lås 1800-tal
PROVENIENS:
Diplomaten friherre Carl Fredrik Hugo Hamilton af Hageby, Landshövding i Östergötland

1141

2015-12-01