Kabinettskåp, barock, Holland
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
KABINETTSKÅP, barock, Holland, arkitektonisk form, fanerat med sköldpadd, ebenholtz och svärtat trä, blindträ i furu, graverade nyckelskyltar i mässing, lådfronter med hopplister och fält, mitten med balustrad och pelare samt nisch med liggande hjort i ben, senare benställning medföljer, höjd 44, 76 x 26 cm, slitage, lagningar, mindre kompletteringar och dekorbortfall, flertalet lås 1800-tal
PROVENIENS:
Diplomaten friherre Carl Fredrik Hugo Hamilton af Hageby, Landshövding i Östergötland
1141
2015-12-01