Kaffekopp med fat med porträtt av Lucien Bonaparte
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
KAFFEKOPP med FAT, parisarbete i empire, signerade Dagoty à Paris (Pierre-Louis D., porslinsmålare i Paris 1771-1840), porslin med förgylld dekor av växtornament, porträtt i sepia föreställande Lucien Bonaparte (1775-1840), koppens höjd 6, fatets diameter 12,5 cm, slitage
PROVENIENS:
Christine Alexandrine Egypta Bonaparte g.m. greve Arvid Posse
Fogelviks slott, Tryserums socken, Kalmar län
Claes Fredrik Posse g.m. Fredrika Wilhelmina Lybecker
Hornbergs herrgård, Tryserums socken, Kalmar län
hans hustru Fredrika Wilhelmina Posse
deras dotter Lovisa Sofia Posse
Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län
genom arv Otto Gustaf Lybecker g.m. Henrietta Jacobina Cederström
hans syster fröken Emilia Ulrika Lybecker
systersonens fru Ebba af Petersens g.m. Wilhelm Bergenstråhle
deras dotter fröken Karin Bergenstråhle
genom gåva till nuvarande ägare
Greve Arvid Posse, disponent vid Upperuds bruk, började på 1810-talet att göra långa bildningsresor i Europa under titeln Comte de Dahl. Resorna gick framförallt till Italien och vid en mottagning i Rom hos furst Camillio Borghese, som var gift med Napoleons syster Pauline, träffade han Christine Alexandrine Egypta Bonaparte, dotter till Napoleons bror Lucien. Fadern Lucien var under en tid utrikesminister i Frankrike men kom att vistas i Italien under längre perioder, 1814 utnämndes han till prins av Canino av påven. Arvid Posse uppvaktade prinsessan av Canino och fick fadern Luciens välsignelse att gifta sig med dottern, vigseln skedde 1818 i Peterskyrkan med efterföljande bröllopsmiddag på Palazzo Borghese.
Efter vigseln for paret hem till Upperuds herrgård i Dalsland, en plats prinsessan aldrig trivdes på. Hon sökte sig istället till familjen Posses residens i Stockholm för att få intellektuell stimulans. Under åren 1818-19 bodde hon även i perioder vid Fogelviks slott i Småland, som ägdes av Arvid Posses bror Claes Fredrik, här förkovrade hon sig i gårdens omfattande bibliotek. Så småningom fattade prinsessan tycke för den brittiske diplomaten lord Dudley Coutts Stuart, som hon träffade i Stockholm, vilket ledde till skilsmässa 1824 mellan Arvid Posse och Christine Bonaparte. Prinsessan slutade sina dagar i Rom 1847.
1167
2015-12-01