Kandelabrar, ett par, Moskva, Nikolaus I
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
70 000-80 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, Moskva, Nikolaus I, för tre ljus vardera, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig bas, postament med roulettedekor och band, krönt av stående amorin bärande kandelaber med uppsvängda armar med växtornamentik, mitten med stolpe krönt av fågel, lösa manschetter, höjd 60 cm, slitage, smärre lagningar och kompletteringar
LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför varianter sidan 192
1112
2015-12-01