Kandelabrar, ett par, parisarbeten, Restauration

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

125 000-150 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, parisarbeten, Restauration, för fem ljus vardera, gjutarmärkta DU möjligen avseende Jean-Baptiste Dubuc (bronsgjutare i Paris verksam 1790-1819), matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, ciselerad dekor, fyrkantig fot med pelarformad bas med flätverk, dekor av kymation och palmetter, krönt av segergudinnan Viktoria stående på klot, bärande kandelaber, ljusarmar i form av växtornamentik, höjd 79,5 cm, smärre slitage
LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I-II, München 1986, jämför liknande varianter med Viktoria sidan 307, 328 & 705

1120

2015-12-01