Khamseh, antik 1800-talets första hälft

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

KHAMSEH, sydvästra Persien, antik 1800-talets första hälft, 196 x 157 cm, renoverad, lagningar, delvis senare kortsidor
PROVENIENS
Svensk privatsamling
Jämför bård på Khamseh-mattan såld på Rippon Boswell auktioner i Wiesbaden, Tyskland, The Kossow Collection, 5 mars 2011, nr 147.

1304

2015-12-01