Kolonnskåp, två snarlika, Karl Johan
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
KOLONNSKÅP, två snarlika, stockholmsarbeten i Karl Johan, varav ett av Daniel Sehfbom (mästare i Stockholm 1800-1837) otydligt signerat D. Sehfbom [...], fanerade med mahogny, beslag av mässing, rak form med krönande profilerade listverk, inredning av hyllor, nycklar finns, höjd 193,5 respektive 195,5, 55 x 44,5 respektive 57 x 44,5 cm, skador, lagningar
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2001, nr 1856
1049
2015-12-01