Konsolbord, sengustavianskt
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt, möjligen Linköping, träskuren dekor med inslag av pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med palmettdekor och fasces knippen, buren av bevingade gripar, sockel med portoroimitation, skiva av carraramarmor, höjd 85, 94 x 49 cm, slitage, förstärkningar och lagningar, torrspricka, skivan lagad
PROVENIENS:
Bukowskis Internationella, vårauktion 2007, 1031
LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2012, jämför konsolbord med Linköpings hallstämpel nr 1684
1105
2015-12-01