Konsolbord, sengustavianskt, av Jonas Frisk
Klubbat för:
25000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, sargornament i bly, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt grönpatinerat, sargen med akantusbård och palmetter, vridna avsmalnande ben med à la greque, överkragning och klot, skiva av carraramarmor, sockel målad i porfyrimitation, höjd 81, 103 x 43 cm, slitage, smärre dekorskador, avslag, sockeln renoverad
LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, jämför snarlika konsolbord av Frisk sidan 123
1016
2015-12-01