Konsolbord, sengustavianskt, tillskrivet Thoman
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
ERNST PHILIP THOMAN (hovbildhuggare 1796-1818) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt grönpatinerat, hörnfleuronger, sarger med vinlövsrankor och pärlstav, helskulpterade ben krönta av egyptiserande huvuden, avsmalnande kannelerade ben, skiva carraramarmor, sarg märkt med krita N:o II, höjd 84, 92 x 44,5 cm, slitage, smärre dekorskador
LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, jämför konsolbord i salongen på Krusenbergs herrgård sidan 332
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1135, jämför snarlikt konsolbord signerat IPT (möjligen Invent Philip Thoman)
Den tyskättade Ernst Philip Thoman (1760-1833) kom från en familj med stark tradition inom konsten, hans far Georg Gottlieb Thoman var bildhuggare och hans farfar var den tyske konstnären Ernst Philipp Thomann von Hagelstein. Som 14-åring började Thoman som lärling hos hovbildhuggaren Sjöberg i Stockholm och 1781-1790 praktiserade han hos slottsbildhuggaren Pehr Ljung. 1790 anställdes Thoman av hertig Fredrik Adolf för att utföra bildhuggeriarbeten på Tullgarns slott och 1796 utnämndes han till hovbildhuggare hos hertig Karl, en tjänst som han innehade fram till 1818.
1091
2015-12-01