Konsolbord, stockholmsarbete i empire
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824) tillskrivet, konsolbord, stockholmsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, förgyllt och mörkpatinerat, sarg med kymation, pärlstav och dukatsnitt, uppburen av delfiner, imitationsmålad sockel, skiva av bleu turquin, höjd 84, 92 x 42,5 cm, slitage, smärre lagningar
1067
2015-12-01