Ljuskrona, Louis XV
Klubbat för:
56000 SEK
Utropspris
70 000-80 000 SEK
LJUSKRONA, Louis XV, för nio ljus, delvis brännförgylld burformad stomme i brons, behängd med löv, margueriter och stjärnor, stamglas, slipade karaffer, avslutande slipat klot, höjd 103 cm, skador, lagningar, kompletteringar
LITTERATUR:
Bo Vahlne: Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott - Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Stockholm 2012, jämför ljuskrona sidan 147 samt text sidan 439ff
1009
2015-12-01