Ljuskrona, sengustaviansk

Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk
Ljuskrona, sengustaviansk

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, markiser, ovaler, piggar och romboider, kronringen med dekor av palmetter och kulor, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 98 cm, smärre nagg och kompletteringar, sparljus med hål

1090

2015-12-01