Ljuskrona, sengustaviansk
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, markiser, ovaler, piggar och romboider, kronringen med dekor av palmetter och kulor, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 98 cm, smärre nagg och kompletteringar, sparljus med hål
1090
2015-12-01