Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, markiser, navetter, ovaler, romboider och piggar, kronringen med dekor av maskaroner och rombformade akantusrosetter, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 104 cm, smärre kompletteringar och nagg, enstaka hängen saknas, gravyr, två dragare med lagning
1089
2015-12-01