Ljusstakar, ett par, sengustavianska
Klubbat för:
70000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
FREDRIC LUDVIG RUNG (hovciselör i Stockholm 1758-1837) tillskrivna, ett par ljusstakar, sengustavianska stockholmsarbeten, parställda, brännförgylld brons, Blybergsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, sockel i tre etage på bronsmontering med repstav och fyra klotfötter, kolonnformat postament krönt av stående karyatid, urnformad ljushållare med lagerlövshölster, lösa manschetter, höjd 26 cm, obetydliga nagg
LITTERATUR:
Bukowski auktioner: Porfyr - en utställning kring föremål från Älvdalens Gamla Porfyrverk, Stockholm 1985, jämför snarlika ljusstakar sidan 40, nr 79
1153
2015-12-01