Marc Chagall, Peintre dans son village
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
1 200 000-1 500 000 SEK
MARC CHAGALL
Ryssland/ Frankrike 1887-1985
1887-1985
Peintre dans son village
Signerad och daterad Marc Chagall 1982. Akvarell, tusch, lavering och blyerts på papper, 76,2 x 56,5 cm.
Signed and dated. Watercolour, brush and black ink with traces of watercolour over pencil on paper. The work will be shown for the Comité Chagall, Paris, after the auction.
PROVENIENS
Lars L. Læstadius, Zug, Schweiz
Hösten 1982 anordnades i Stockholm på Moderna Museet en stor separatutställning med Marc Chagall. Den då 94-årige konstnären hade alltsedan 1900-talets inledande decennier varit en av de mest tongivande konstnärerna och aktivt fört konsten framåt. Hans resa hade varit lång, svår och brokig. Han liv händelserikt, fyllt av förändring, skräck, sorg och succéartade framgångar. Från den medeltida ryska hemstaden Vitebsk som för alltid kom att vara så betydande för honom, via olika platser i Europa, i exil i USA och så slutligen landade han i Frankrike. En värld som genomgick förändring efter förändring, likaså ett liv i ständig rörelse. Ett sökande och en drivkraft utan dess like, som följt Marc Chagall genom hela hans liv. Redan från den första tiden när han begav sig till konstens centrum i Paris, om vilket han berättat i Moderna Museets utställningskatalog:
"Jag var sannerligen inte den enda som vid denna tid begav mig till Paris, Konstens huvudstad. Så varför reste jag till Paris, vad fann jag där och vilken sorts konst drömde jag om - trots att det inte var någon lämplig tid för drömmerier? Målarna var uppslukade av rent tekniska experiment. Man talade inte högt om sina drömmar om konst, såvida det inte blott var fråga om ytliga teorier, vilka avlöste varandra i rask följd. Under detta skede av tekniska upptäckter tycktes målarna tiga. Höll själen tyst av blygsamhet? Eller fanns det någon anledning? Jag vet inte. Också den som förenade målaren med uppfinnaren iakttog en envis och grannlaga tystnad, medan han föranledde högljudda utbrott hos andra. Så jag anlände till Paris, som driven av ödet. Ord från mitt hjärta kom flödande till min mun. De höll på att kväva mig. Jag bara stammade. Orden tumlade ut, ivriga att bli belysta av detta parisiska ljus, att pryda sig med det. Jag kom med de tankar, de drömmar som man bara kan ha när man är tjugo år, men kanske hade dessa drömmar funnits lagrade inom mig länge. Det kan i allmänhet påstås att man inte far till Paris med fullpackade väskor. Man far dit utan barlast, för att studera och far därifrån med fullt bagage - ibland. Jag hade säkert kunnat uttrycka mig i min födelsestad, i kretsen av mina vänner. Men jag hade en strävan att med egna ögon se det som jag hört så fjärran ifrån, denna ögats revolution, denna rotation av färger, som spontant och raffinerat blandas med varandra i ett flöde av planterade linjer som hos den disciplinerade Cézanne eller fritt och kraftfullt som hos Matisse. Det kunde inte beskådas i min stad. Konstens sol lyste på den tiden endast i Paris, och det föreföll mig då, liksom, nu, som om ögat aldrig genomgått en större revolution än den jag upplevde år 1910 vid min ankomst till Paris."
Så många decennier därefter och med ett långt, mångfacetterat och omvälvande konstnärskap bakom sig, står han där själv - konstnären i sin egen stad, Peintre dans son village. Omgiven av sin egen sprudlande värld, av allt som utspelat sig runtomkring honom. Hans inspiration - hans livskall.
2228
2015-12-02