Martin Mijtens d.ä., Porträtt av Märta Bonde
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
MARTIN MIJTENS D.Ä.
omkring 1700, hans krets
Porträtt av Märta Bonde med putto, i bakgrunden landskap med pyramidalt monument - stående knäbild
Olja på duk, 110 x 90 cm.
PROVENIENS
Friherrliga ätten De Geer, Leufsta, Österlövsta, Uppsala
därefter i arv inom familjen
.
Märta Bonde är en historisk person vars existens dock är omtvistad. Märta Bonde är nämnd av kung Karl Knutsson (Bonde) i Karlskrönikan som syster till kung Erik den läspe och halte och gift med Nils Sixtensson Sparre til Tofta. Detta skulle innebära att hon var dotter till kung Erik Knutsson (1180-1216).
2087
2015-12-02