Matsalsstolar, 12 stycken, gustavianska
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
150 000-175 000 SEK
MATSALSSTOLAR, tolv stycken, gustavianska stockholmsarbeten, av Johan Lindgren och hans krets, (stolmakare i Stockholm 1770-1800) varav tre signerade ILG, två signerade MLB (Melchior Lundberg d.ä. stolmakare i Stockholm 1774-1812/16) samt en IHS (Johan Hammarström, stolmakare i Stockholm 1794-1812/19), tre märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor av hörnfleuroner, rektangulär ryggkarm med stoppning, raka sarger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade pärlgrått, enstaka förstärkningar, smärre lagningar och kompletteringar, obetydliga variationer
LITTERATUR:
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, jämför varianter på stolstypen sidan 166ff & 184f
Omkring 1780 får den rektangulära ryggkarmen, efter franska förebilder, genomslag bland de svenska stolmakarna. Stolstypen med geometrisk ryggkarm tillverkades av flera stockholmsmästare med variationer i dess formgivning, slutligen helt utan de tidigare modellernas dekorinslag av humle- eller blomsterkvistar på ryggkrönet. På Gustav III:s paviljong på Haga förekommer flera liknande varianter av auktionens stolar, med de bekvämt stoppade sitt- och ryggdynorna.
1027
2015-12-01