Minatyrmålning, av Johann Renatus Lüderitz

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

JOHANN RENATUS LÜDERITZ (miniatyrmålare i Tyskland född omkring 1780), porträtt av ung officer, signerad Lüderiz px, gouache på elfenben, monterad i brännförgylld bronsram, oval 9,5 x 8, totalt med ram 12,5 x 11 cm, smärre slitage

1164

2015-12-01