Miniatyrmålning föreställande Napoleon Bonaparte
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
JEAN-BAPTISTE ISABEY (Frankrike 1767-1855), porträtt föreställande kejsar Napoleon Bonaparte (1769-1821) klädd i Chasseurs à Cheval de la Garde Impériale uniform med Corona Ferrea och Ordre national de la Légion d'honneur, signerad och daterad Isabey 1812, gouache monterad i mässingsram, dosa märkt Stobwassers Fabrik Braunschweig, lackerad papier mache, miniatyren oval 5 x 3,5, dosan 9 x 6 x 2 cm, slitage
1168
2015-12-01