Nils Kreuger, Boskapshjorden, Öland
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
NILS KREUGER
1858-1930
Boskapshjorden, Öland
Signerad och daterad N Kreuger 1905. Olja på duk fäst på pannå av papp, 25,5 x 40 cm.
PROVENIENS
Banktjänsteman Eric Lilja, Stockholm
därefter i arv fram till nuvarande ägare
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 594, samling 1056
2115
2015-12-02