Per Ekström, Franskt månskenslandskap

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

PER EKSTRÖM
1844-1935
Franskt månskenslandskap
Signerad Ekström (ristad). Olja på duk fäst på pannå (masonit), 35 x 64 cm.
PROVENIENS
Banktjänsteman Eric Lilja, Stockholm
därefter i arv fram till nuvarande ägare
UTSTÄLLD
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 39
Opponenterna av 1885, Nationalmuseum, Stockholm 1945, katalognr 98
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 594, samling 1056, avbildad
.
Skalden Carl Rupert Nyblom skrev i Posttidningen, 2 maj 1885: "Ingen ser naturen som han. Träd och buskar i de ensamma, ödsliga trakter han väljer, antaga i den halfdager, han mest älskar, sådana former, som om de vore alger i ett akvarium, och tillsammans med den egendomliga belysningen taga de sig ut som någon fantastisk dekoration i en opera, ej som "verklighetsskildringar"".

2146

2015-12-02