Per Krafft d.ä., Christina B. von Ungern-Sternberg
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
PER KRAFFT D.Ä.
1724-1793
Porträtt föreställande Christina Beata von Ungern-Sternberg i spetsprydd klänning, bärandes pälsbrämad blå kappa med pärlor och fjädrar i håruppsättningen - bröstbild
Signerad och daterad Krafft 1770. Olja på duk, oval, 63 x 51 cm.
Förgylld gustaviansk ram, renoverad och kompletterad
.
Registrerad i Svenska Porträttarkivet nr 1919:66
.
PROVENIENS
(möjligen) Trolleholm, Svalöv, Skåne
Greve Gustaf Trolle-Bonde (1773-1855), Säfstaholm, Vingåker, Södermanland
Greve Gustaf Fredrik Bonde af Björnö (1842-1909), Teleborg, Växjö, Småland
Greve Christer Carlsson Bonde af Björnö (1869-1956), Hässelby, Uppland
LITTERATUR
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Småland, Stockholm 1909, avbildad i interiör sidan 30 (Salongen)
Index över svenska porträtt 1500-1850 i svenska porträttarkivets samlingar, band II, Nationalmuseum 1935, omnämnd sidan 881
.
Friherrinnan Christina Beata von Ungern-Sternberg (1726-95), dotter till fältmarskalken friherre Mattias Alexander von Ungern-Sternberg och grevinnan Beata Sofia Mörner af Morlanda, gift 1762 med kammarherre Carl Gustaf Wattrang i hans andra gifte.
2026
2015-12-02