Per Krafft d.ä., Porträtt av Fredrik Ulrik Wrangel

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-45 000 SEK

PER KRAFFT D.Ä.
1724-1793
Porträtt föreställande generalmajoren friherre Fredrik Ulrik Wrangel af Sauss iklädd bröstharnesk och blå rock med rött innerfoder, förgyllda knappar, bärandes svärdsorden - midjebild
Signerad och daterad Krafft 1770. Olja på duk, 69 x 55 cm.
Förgylld ram i rokoko, omarbetad
Registrerad i Svenska Porträttarkivet, SPA 1924:2026
PROVENIENS
Friherrliga ätten Wrangel af Sauss, Ellinge, Skåne
LITTERATUR
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början - Skåne, Ellinge, Stockholm 1909, omnämnd och avbildad i interiör sidan 55 (salongen i villan vid Ellinge)
Index över svenska porträtt 1500-1850 i svenska porträttarkivets samlingar, band II, Nationalmuseum 1935, omnämnd sidan 942

2027

2015-12-02