Peter Åkerlund, Porträtt av kung Karl XV
Klubbat för:
7000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
PETER ÅKERLUND
1835-1861
Porträtt av kung Karl XV i profil iförd jaktkostym
Signerad och daterad P. Åkerlund 1862. Olja på duk, 50,5 x 61 cm.
Fransktillverkad duk, förgylld originalram
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Oscarianska auktioner, katalognr 2, hösten 1980, nr. 57 (sålt för 2500 kronor)
.
Ytterst få målningar av Åkerlund är kända. En målning, Sårad soldat ur Svea livgarde, såldes på Stockholms Auktionsverk 1 juni 2006, nr. 2100. I likhet med den aktuella målningen är denna utförd 1862. Under sin studietid vid akademien ställde Åkerlund endast ut två miniatyrporträtt 1860 (E. Hultmatk, Kungl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887, 1935, s. 312). Åkerlund är framförallt känd som utmärkt illustratör. Han tecknade och litograferade plancherna för C. J. Sundevalls Svenska Foglerne, 1856-65 och Elias Fries Sveriges ätliga och giftiga svampar tecknade efter naturen, 1860-66. Det senare verket kom till väsentlig del förändra en i Sverige inrotad fördom mot svampar som födoämne.
.
Karl XV (1826-1872) var en passionerad jägare. 1863 lät han bilda Konungens jaktklubb (ursprungligen H. M:t konung Karl XV:s jaktklubb). Klubbens syftemål är att genom goda föredömen främja jakten, att vaka över jaktlagarnas efterlevnad, befordra tillväxten av villebråd samt därigenom även möjliggöra jakter för klubbens medlemmar utan fara för viltets bestånd. I samarbete med Svenska jägarförbundet uppförde klubben paviljongen "Jägarhyddan" vid den stora Stockholmsutställningen på Djurgården 1897, där en jaktutställning anordnades. Klubben är alltjämt aktiv med Carl XVI Gustaf som ordförande.
2133
2015-12-02