Porträtt av hovsekreteraren Paul von Jacobsson
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-18 000 SEK
NICLAS LAFRENSEN (1737-1807) tillskrivet, porträtt föreställande hovsekreteraren Paul von Jacobsson (1756-1821) klädd i brun rock, broderad väst och kravatt, olja på pannå, oval 24 x 19 cm, retuscher
PROVENIENS:
Christoffer Eichhorns samling, Stockholm
Aktiebolaget H.Bukowskis Konsthandel, Stockholm, katalog 152, nr 242
Paul von Jacobsson utnämndes till hovsekreterare hos hertig Fredrik Adolf 9 april 1778
1132
2015-12-01