Porträtt av hovsekreteraren Paul von Jacobsson

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

NICLAS LAFRENSEN (1737-1807) tillskrivet, porträtt föreställande hovsekreteraren Paul von Jacobsson (1756-1821) klädd i brun rock, broderad väst och kravatt, olja på pannå, oval 24 x 19 cm, retuscher
PROVENIENS:
Christoffer Eichhorns samling, Stockholm
Aktiebolaget H.Bukowskis Konsthandel, Stockholm, katalog 152, nr 242

Paul von Jacobsson utnämndes till hovsekreterare hos hertig Fredrik Adolf 9 april 1778

1132

2015-12-01