Robert Lundberg, Stenbrott, Svinninge

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ROBERT LUNDBERG
1861-1903
Stenbrott, Svinninge
Signerad och daterad Rob. Lundberg Svinninge 88. Olja på duk, 129 x 155 cm.
.
I Österåker i skärgården bröts under slutet av 1800-talet och fram till 1945 stora mängder kvarts och fältspat i totalt sex gruvor vid Härsbacka, Isättra, Lervik, Österskär, Svinninge och Yttersberg. De två sistnämnda ägdes av Rörstrands AB.

2141

2015-12-02