Salongsbord, ett par, sengustavianska
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
SALONGSBORD, ett par, sengustavianska, signerade E. Bergne, massiv mahogny och fanér, beslag i mässing, skiva med skuren pärlstav, en låda, benanfanger med svärtade delar, guttæ, avsmalnande ben, fotkryss, höjd 74, diameter 38,5 cm, skador och lagningar, en skiva kompletterad
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 1997, nr 1728
1026
2015-12-01