Salongsbord, ett par, sengustavianska

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

SALONGSBORD, ett par, sengustavianska, signerade E. Bergne, massiv mahogny och fanér, beslag i mässing, skiva med skuren pärlstav, en låda, benanfanger med svärtade delar, guttæ, avsmalnande ben, fotkryss, höjd 74, diameter 38,5 cm, skador och lagningar, en skiva kompletterad
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 1997, nr 1728

1026

2015-12-01