Säng från Örbyhus slott

Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott
Säng från Örbyhus slott

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

20 000-30 000 SEK

SÄNG FRÅN ÖRBYHUS SLOTT, stockholmsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, bemålad och förgylld, uppsvängda gavlar med voluter, sargen med palmettdekor, romber och blomsterkvistar, skurna tassfötter med akantushölster, infällda hjultrissor i mässing, höjd 86, 240 x 96 cm, slitage, dekorskador
PROVENIENS:
Örbyhus slott, Vendels socken, Uppsala län
friherre Fabian Barnekow
jägmästare Folke Barnekow
därefter i arv inom familjen
LITTERATUR:
Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, jämför säng i Röda förmaket sidan 151
Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, jämför drottning Desiderias säng från 1823 sidan 210

Greve Carl de Geer, en av landets mest förmögna män, ägde Örbyhus som fideikommissegendom. 1823 utmämndes han till lantmarskalk och gav samma år Carl Christoffer Gjörwell i uppdrag att upprätta ombyggnadsförslag av slottet, ett arbete som pågick under lång tid framöver. Sannolikt härrör sängen från den nyinredning som gjordes av slottet, där hovsnickaren Johan Heinrich Dumrath anlitades av de Geer. Sängens utformning anknyter direkt till de kungliga sängar som utfördes i mahogny för kung Karl XIV Johan och hans drottning Desideria. De skulpterade tassfötterna förekommer i förvaringsmöbler från epoken av t ex Daniel Sehfbom. Jägmästare Folke Barnekows far, friherre Fabian Barnekow, ägde Örbyhus slott under 1800-talets slut och sängen har därefter gått i arv inom familjen.

1013

2015-12-01