Sankt Sebastians martyrium, barock

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

SKULPTUR, barock, Sydeuropa, Sankt Sebastians martyrium, skulpterat lövträ, bemålad, höjd 82,5 cm, skador, lagningar och kompletteringar, senare bemålning

Sebastian, född omkring 256 i Narbonne, Gallien, död 20 januari 287 eller 288 i Rom, var en kristen soldat i kejsar Diocletianus armé som led martyrdöden. Kejsaren dömde Sebastian till att bindas mitt på ett öppet fält och av soldaterna beskjutas med pilar. Motivet blev populärt under renässansen och barocken inom måleri och skulptur.

1169

2015-12-01