Sekretär, rokoko, tillskriven Nordins verkstad
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
LORENTZ NORDINS VERKSTAD (hovschatullmakare i Stockholm 1743, ämbetsmästare 1752-1773) tillskriven, sekretär, stockholmsarbete i rokoko, fanerad mahogny, beslag i mässing av holländsk-engelsk typ, fack- och lådinredning bakom klaff, midjan med listverk, lådornas främre sinkor täckta, lås med fällbar kolv, baksidan med spår av lacksigill, nyckel finns, höjd 103, 93 x 55 cm, slitage, smärre skador och lagningar, enstaka beslag ej ursprungliga
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför byrå av Nordins gesäll Christian Gotthardt Willkom sidan 374
1020
2015-12-01