Sekretär, sengustaviansk, av Lars Qvarnberg

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

LARS QVARNBERG (mästare i Stockholm 1801-1813/15), sekretär, etikettsignerad, fanerad med mahogny, lönn och rosenträ, brännförgyllda beslag, nyckelskyltar med kläppar och dragringar av lejonmaskaroner, rak form med rundade hörn, inlagda fält i stolpar och ben, fack- och lådinredning bakom klaff, solfjäderformade dekorer, en låda med otydlig ägarstämpel, nycklar finns, höjd 125, 107 x 54 cm, slitage, obetydliga skador

1080

2015-12-01