Severin Nilson, Trädgårdsidyll i stadsmiljö

Klubbat för:

25000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

SEVERIN NILSON
1846-1918
Trädgårdsidyll i stadsmiljö
Signerad S. Nilson. Olja på duk, 63 x 81 cm.
PROVENIENS
Beijers Auktioner, Klassiska, våren 1991, katalognr 570 (med titeln: Trädgårdsskötsel)
Enligt uppgift, motivet hämtat från gamla Bergianska trädgården vid Karlbergsvägen i Stockholm

2149

2015-12-02