Skrivbord, stockholmsarbete i empire
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
SKRIVBORD, stockholmsarbete i empire, Daniel Sehfboms art, fristående, fanérat med mahogny på blindträ av furu, förgyllda beslag i mässing, lådor i al, oktogonala nyckelskyltar, mittlådan med svärtat fält och palmetter, låskistor märkta E under krona och ankare (Eskilstuna omkring 1800), en låda med stämpel Notarius Publicus, ej tillhörande nyckel medföljer, höjd 78,5, 132 x 66,5 cm, slitage, smärre fanérlagningar
1111
2015-12-01