Skrivbyrå, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

ISAC LÖFGREN (mästare i Stockholm 1804-1816) skrivbyrå, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, förgylld träskuren dekor, förgyllda beslag, sargen med tandsnitt, rak form med snedställda hörn, avsmalnande pilastrar krönta av karyatider, övre lådan med fällbart förstycke, inredning med små lådor, nyckelskyltar med underliggande nyckelbössningar i ben, skulpterade fötter med bladhölstrade tassar, skiva av bleu turquin, höjd 95, 99 x 57 cm, smärre skador och lagningar, torrspricka
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför chiffonjé signerad Isac Löfgren, sidan 257

Isac Löfgren var en av de få lärlingar som fick möjlighet att gå i lära hos den främsta bland svenska möbelsnickare, Georg Haupt och vidare hos änkan Sara Haupt, mellan åren 1782-1787. Löfgren blev ämbetsmästare våren 1804 och var verksam fram till sin död 1816. Hans arbeten präglas av hög kvalitet i material och utförande, möblerna har ett personligt uttryck som blivit ett signum för mästaren.

1104

2015-12-01