Smörask, fajans, Delft, Holland 1700-tal
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
12 000-15 000 SEK
SMÖRASK med lock och fat, Delft, Holland, sannolikt Johannes Pennis för De Porceleyne Schotel 1723-63, fajans, kinesiserande dekor i blått, två delar signerade P, etikettmärkt Rörstrands samling N 32, askens höjd 6,5, fatet 19 x 19 cm, glasyrnagg
PROVENIENS:
Tidigare i Rörstrands samling
1134
2015-12-01