Soffa från Leufsta
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld, bandfläta i sarger och rygg, volutformade armlän med växtornamentik vid basen, hörnfleuronger, bladhölstrade benanfanger och avsmalnande kannelerade ben, längd 238 cm, slitage, smärre dekorskador och lagningar, spröd sadelhjord
PROVENIENS:
Friherrliga ätten De Geer, Leufsta, Österlövsta socken, Uppsala län
därefter i arv inom familjen
1092
2015-12-01