Soffa från Leufsta

Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta
Soffa från Leufsta

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld, bandfläta i sarger och rygg, volutformade armlän med växtornamentik vid basen, hörnfleuronger, bladhölstrade benanfanger och avsmalnande kannelerade ben, längd 238 cm, slitage, smärre dekorskador och lagningar, spröd sadelhjord
PROVENIENS:
Friherrliga ätten De Geer, Leufsta, Österlövsta socken, Uppsala län
därefter i arv inom familjen

1092

2015-12-01