Spegel, gustaviansk, av Anders Malmqvist
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
ANDERS MALMQVIST (spegelmakare i Kalmar 1773-1779), spegel, gustaviansk, signerad AM, träskuren dekor och papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med urna och blomstergirlanger, medaljong med Vasakärve och lagerfestonger, ramen med kymation och graverad botten, nedre sarg med fleurong, lagerfestong och humleknoppar, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 138 x 54 cm, slitage, smärre lagningar och retuscher
1056
2015-12-01