Spegel, gustaviansk, av Johan Åkerblad
Klubbat för:
25000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, IÅ under krona samt dubbelsignerad AÖB, fragmentarisk Stockholms hallstämpel, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med räfflad sköld och havrekärve, bladfestonger, ramen med kymation och pärlstav, nedre sarg med lagerfestonger, räfflad sköld och avslutande guttæ, kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 112 x 41 cm, smärre lagning, mindre dekorkompletteringar, folieringsskador
1022
2015-12-01