Spegel, gustaviansk, av Lago Lundén

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

LAGO LUNDÉN (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819), spegel, gustavianska stockholmsarbeten, signerad LL samt Stockholms hallstämpel 1785, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med strutsfjädrar, voluter, lagerkvistar och pärlstav, infattad medaljong av gips, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med lagerkvistar och rosett, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 160 x 64,5 cm, slitage, mindre komplettering och lagningar, retuscher

1063

2015-12-01