Spegel, gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
SPEGEL, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, Niclas Meuniers art, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönt av räfflad sköld med bandrosett och blomsterfestonger, ramen med dubbel pärlstav och kymation, nedre sargen med fält och blomsterfestong, kvicksilverfolierat originalglas, sannolikt originalbakstycke, 107 x 64 cm, smärre lagningar och dekorskador, obetydlig komplettering
1096
2015-12-01