Spegel, rokoko, av Johan Åkerblad
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
35 000-40 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona, dekor i papier maché, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön, dekor av akantus, blommor, lagerfestonger, rocailler och voluter, ramen med bladstav och växtormamentik, graverad yta, genombruten nedre sarg med lagerfestonger, fasetterade och kvicksilverfolierade originalglas, originalbakstycke, 202 x 75 cm, smärre dekorskador, kompletteringar och lagningar
PROVENIENS:
Martins antikhandel, Stockholm
1001
2015-12-01