Spegel, rokoko, av Niclas Meunier

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad NM samt Stockholms hallstämpel 1778, dekor i papier maché, spår av originalförgyllning, uppsvängt krön med genombruten dekor, rocailler och voluter, nedre sargen med voluter och pikerade ytor, fasetterade kantglas med förgylld pastellagedekor av blomslingor, fasetterade kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, ena långsidan med bläckpåskrift 2 Rdr 18/11 93, 94 x 41 cm, slitage, kantglas med obetydliga sprickor

1024

2015-12-01