Spegel, sengustaviansk, tillskriven Pehr Ljung

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

PEHR LJUNG (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788) tillskriven, spegel, träskuren dekor, förgylld med polerad guld och slagmetall samt bemålad, krönt med bandrosett, äggstav med akantus blad i hörnen, porfyrimiterade fält bakom glas med förgylld blytråd, centralt placerad medaljong med tryckt motiv av Amor och kvinna, bakomliggande tidningsfragment av Dagligt Allehanda Stockholm Den 27 Martii 1794, ramen med pärlstav, fasetterat och kvicksilverfolierat originalglas, 115 x 70 cm, smärre slitage
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför spegel signerad Pehr Ljung 1787 sidan 166

1030

2015-12-01