Spegel, stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
SPEGEL, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, originalförgyllning i polerad guld och slagmetall, graverad dekor, genombrutet uppsvängt krön i form av rocailler, ströblomster och voluter, ramen med rocaille, nedre sarg med flätverk, rocailler och voluter, fasetterat kvicksilverfolierade originalglas, bakstycke i ek sannolikt original, 136 x 73 cm, slitage, dekorskador, lagningar
1002
2015-12-01