Spegellampett, gustaviansk, av Lago Lundén
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
LAGO LUNDÉN (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819), spegellampett, gustavianskt stockholmsarbete, signerad LL samt Stockholms hallstämpel 1787 och förgyllarkors, för två ljus, träskuren dekor och förgylld, oval form, krönt med räfflad sköld och humlefestonger, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med räfflad sköld och lagerkvistar, ljusarmar i förgylld mässing, kvicksilverfolierat glas, bakstycket signerat Anders Carlsson (spegelfabrikör i Norrköping 1772-1801/30) samt Norrköpings hallstämpel, 69 x 47,5 cm, smärre lagningar, ljusarmar i Karl Johan, bakstycke samtida men ej ursprungligen tillhörande
PROVENIENS:
Grosshandlare Olof Eschelsson (1821-1875)
hans dotter docent Elsa Eschelsson (1861-1911)
arv 1911 till hennes systerdotter Evy von Hofsten (1890-1952) gift med hovrättsrådet Bertil Wieselgren (1882-1926)
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför identisk lampett av Lago Lundén, daterad 1787, sidan 169
1058
2015-12-01