Spegellampetter, ett par, av Petter Flygare

Klubbat för:

44000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

PETTER FLYGARE (spegelmakare och förgyllare i Göteborg 1786-1800), ett par spegellampetter, gustavianska göteborgsarbeten, signerade PF samt Göteborgs hallstämpel, för vardera två ljus, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta med bandrosett och havrekärve, ramen med pärlstav, nedre sarg med lagerkvistar, kvicksilverfolierade glas, ljusarmar i mässing, ovala 73 x 40 cm, slitage, lagningar, smärre dekorskador, nedre dekorer kompletterade, ljuspipor borrade

1116

2015-12-01