Spegellampetter, ett par, Niclas Falkengren
Klubbat för:
75000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
NICLAS FALKENGREN (spegelfabrikör och bildhuggare i Jönköping 1775-1813), ett par spegellampetter, gustavianska, båda signerad NFG samt Jönköpings hallstämpel, för ett ljus vardera, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta med bandrosetter och blomsterkvistar, ramen med band- och pärlstav, nedre kant med lagerkvistar, kvicksilverfolierade glas, ett bakstycke märkt med nummer i tusch 358, ljushållare av mässing, ovala 65 x 47 cm, smärre skador
1095
2015-12-01