Spegeltrymå, sengustaviansk
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852) tillskriven, spegeltrymå, sengustavianskt göteborgsarbete, träskuren dekor, bly och pastellage, förgylld och bemålad, krön med löpande hund och fleuronger, fält med Merkuriusmaskaron och parställda sfinxer, ramen med palmetter och vinlövsbård, portoroimiterad sockel, silverfolierade glas, 284 x 94 cm, slitage
1029
2015-12-01