Spegeltrymå, sengustaviansk

Spegeltrymå, sengustaviansk
Spegeltrymå, sengustaviansk
Spegeltrymå, sengustaviansk
Spegeltrymå, sengustaviansk

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852) tillskriven, spegeltrymå, sengustavianskt göteborgsarbete, träskuren dekor, bly och pastellage, förgylld och bemålad, krön med löpande hund och fleuronger, fält med Merkuriusmaskaron och parställda sfinxer, ramen med palmetter och vinlövsbård, portoroimiterad sockel, silverfolierade glas, 284 x 94 cm, slitage

1029

2015-12-01