Speglar, två snarlika, rokoko

Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko
Speglar, två snarlika, rokoko

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

SPEGLAR, två snarlika, stockholmsarbeten i rokoko, dekor i papier maché, förgyllda med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön bevingat krön med pärla i strålglans, dekor av akantus, rocailler och voluter, pikerad botten, ramen med graverad dekor, nedre sargen med rocailler och blomsterkvistar, kvicksilver- och silverfolierade glas, 141 x 54 cm, lagningar, mindre dekorkompletteringar och nagg, förgyllning med bättringar

1075

2015-12-01