Speglar, två snarlika, rokoko
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
SPEGLAR, två snarlika, stockholmsarbeten i rokoko, dekor i papier maché, förgyllda med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön bevingat krön med pärla i strålglans, dekor av akantus, rocailler och voluter, pikerad botten, ramen med graverad dekor, nedre sargen med rocailler och blomsterkvistar, kvicksilver- och silverfolierade glas, 141 x 54 cm, lagningar, mindre dekorkompletteringar och nagg, förgyllning med bättringar
1075
2015-12-01